ماسک های تنفسی با کاربردها و اشکال مختلف تولید و عرضه می شوند، اما نکته حائز اهمیت در تولید این محصول رعایت استاندارد ها می باشد، چرا که در صورت عدم رعایت آن استفاده از ماسک بی تاثیر خواهد بود.

در این مقاله قصد داریم به بررسی استاندارد ماسک های رایج بپردازیم ، اما قبل از آن باید با اجزای تشکیل دهنده یک ماسک آشنا شویم.

1- پارچه: مهمترین قسمت تشکیل دهنده یک ماسک پارچه آن است ، پارچه ها وظیفه اصلی فیلتر کردن هوای ورودی به ماسک را دارند.

پارچه های مورد استفاده در ماسک از نوع پارچه های بی بافت هستند، در این پارچه ها تار و پود و گره پارچه های معمول وجود ندارد و الیاف ها به صورت نا منظم و در جهات مختلف روی هم قرار می گیرند، همین امر باعث جذب بهتر ویروس ها ، باکتری ها و ذرات می شوند.

پارچه های بی بافت شامل انواع مختلفی هستند از جمله پارچه اس ام اس ، پارچه ملت بلون ، پارچه اسپان باند ، پارچه کربن اکتیو ، پارچه بایکو

2- سوپاپ ماسک : این قطعه بخشی از ماسک است که وظیفه خروج راحت و بدون فیلتر کردن هوای بازدم را دارد و نمونه ی آن را می توان در ماسک های گروه N95 دید

در اصطلاح عمومی این قطعه را فیلتر نام می برند که در واقع فقط به عنوان یک سوپاپ عمل می کند و عمل فیلتراسیون تنها به عهده پارچه های ماسک می باشد.

در صورت عدم عملکرد صحیح این قطعه هوای ورودی نیز به راحتی از این قسمت وارد ماسک می شود که عملا استفاده از ماسک بی اثر می شود.

3- کش و فیکساتور بینی

 

در ادامه به بررسی استاندارد دو مدل از ماسک های رایج عمومی می پردازیم که توسط اداره تجهیزات و ملزومات پزشکی ایران IMED اعلام گردیده است:

 ماسک پزشکی :

1-ماسک ساده سه لایه با پارچه ملت بلون : در این استاندارد می بایست لایه داخلی و بیرونی از پارچه اسپان باند با گرماژ 20 تا 25 گرم باشد و پارچه داخلی نیز از نوع ملت بلون با گرماژ 17 باشد

ابعاد ماسک در طول 17.3 سانتی متر و در عرض 9.5 سانتی متر می باشد.

2-ماسک ساده سه لایه بدون پارچه ملت بلون : در این استاندارد می بایست از سه لایه پارچه بی بافت SMS با گرماژ 25 استفاده شود ، ابعاد ماسک نیز مشابه استاندارد قبلی می باشد.

ماسک N95 :

1- ماسک N95 پنج لایه : در این استاندارد می بایست پنج لایه پارچه و به ترتیب اسپان باند - ملت بلون - اس ام اس - ملت بلون - اسپان باند قرار گیرد.

2- ماسک N95 چهار لایه : در این استاندارد می بایست چهار لایه پارچه و به ترتیب اسپان باند - کربن اکتیو - ملت بلون - اسپان باند قرار گیرد.

لایه های ماسک پزشکی و n95

 

و اما ماسک های تنفسی ریبا طب همگی دارای استاندارد ماسک پزشکی سه لایه با پارچه اسپان ملت اسپان می باشند و در بالاترین اثربخشی و کارایی در این رده از ماسک ها قرار دارند.